Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

23 Şubat 2005

Eskişehir Sanat Tiyatrosu'nun İlk Oyunu: Diyar-ı Eskişehir

Eskişehir Sanat Derneği'nin tiyatro topluluğu Eskişehir Sanat Tiyatrosu ilk oyununu Latif Tiftikçi'nin yazıp yönettiği "Diyar-ı Eskişehir" oyunu ile 23 Şubat 2005 yılında başladı. Latif Tiftikçi oyun öncesinde gazetecilere "Tiyatro çalışmalarına başlarken, daha çağrı yapmadan önce Şehabettin beyle aramızda şöyle bir diyalog geçti. Madem bu şehirde tiyatro yapacağız ilk oyunda bu şehri sahneye taşımalıyız. Hemen Eskişehir'i araştırmaya başladık. Eski dönemlerini pek çok kişiden dinledik, shbetler ettik, araştırdık oyun böyle çıktı" diyordu. "Diyar-ı Eskişehir" de sahneye Eskişehir taşındı.

Hiç tiyatroya gitmemiş kişiler tiyatro ile tanışırken kimi an alkışladılar, kimi an kendileri sandılar oyuncuları,güldüler, düşündüler,hüzünlendiler Eskişehir'i bir kez daha tanıdılar, hatırladılar. Yunus'da vardı, Nasreddin Hoca da. Kibele'de, Ezop'da aralarındaydı. İşgal altındaki 1920 yılını da tekrar yaşadılar Kuvay-ı Milliyeyi hatırladılar. İlk kez sahneye çıkan oyuncular "Tiyatro hepimizin hayaliydi, gerçekleştirdik" dediler. Oyunda Eskişehir'in ünlü Meddahı Edip de anıldı.

Meddah Edip'i Latif Tiftikçi kendisi oynudı. Kibele'yi Şükran Tezişçi, Ezop'u Mehmet Buluthan, Nasreddin Hoca'yı Yücel Üluğ, Odunpazarlı iki kadını; Müşerref teyzeyi Mürüvvet Ateş, ve ahretliği Nehal teyzeyi Sabiha Kanmaz, genç kızları Gözde Eker, Aycan Siviş,gençi Mustafa çamlıbel, Yunan Subayı Haşim Tayyar, diğer rolleri Tuğçe Pullukçu, Selihan Şahin, Tayfun Gerçek, Serdal Koç oynadılar. Teknik ekip Dramaturg Nuray Çoklo, Dekor-ışık-efekt Ş.U. Nayman,Müzik Hi Voltage Gürhan,Mesut,Eser, Ekin. Eskişehir Sanat Tiyatrosu bu ilk oyunun Odunpazarındaki Kurşunlu Külliyesindeki Büyük Kervansaray'da sahneledi. Seyirci oyuncuların odunpazarı sokaklarında davulla çağırmasıyla oldu.

Google Analytics Alternative