Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

12 Temmuz 2010

Eskişehir Sanat Derneği Ve Öykü Alanındaki Faaliyetleri


    Eskişehir Sanat Derneği, Eskişehir’de sanata sahip çıkmak, sorunlarına çözümler aramak, her yaşta herkesin sanatla ilgilenmesine ortam yaratarak sanatın yaygınlaşmasını ve sanatla ilgilenenlerin gelişmelerine katkıda bulunmak, tüm sanat dallarında her düzeyde etkinlikler gerçekleştirmek üzere kurulmuştur.
ESKİŞEHİR’DE ÖYKÜ:
    Eskişehir’de tüm sanat dallarında sanatçılar vardır ve etkinlikleri düzenlenir. Edebiyat alanında ciddi etkinlikler Eskişehir Sanat Derneği kuruluncaya (2002) kadar hiç düzen-lenmiyordu. Nedeni; Eskişehir edebiyatta en az şairi olan, öykü, roman yazarı olmayan kent-lerimizdendi. Eskişehir Sanat Derneği kuruluşundan beri Ankara, İstanbul’da yapılan “Yaratıcı Yazarlık Seminerleri” ve “Öykü Atölyesi” çalışmaları yaparak öykü yazmaya özendirme ve on-ları geliştirme çalışmalarını ve etkinliklerini başlattı. Bu gün Eskişehir’de ulusal öykü yarışma-larında ödüller alan, öykü etkinliklerine konuk edilen, edebiyat dergilerinde öyküleri yayın-lanan, kitapları yayınlanmış, PEN Edebiyat Örgütüne üyeliği kabul edilmiş hatta öykücülü-ğümüzün konuşulduğu, tartışıldığı öyküyü konu alan panellerde konuşmacı olan öykücüler yetişmiştir.
ESKİŞEHİR’DE DÜZENLENEN ÖYKÜ ETKİNLİKLERİ:
    Eskişehir’deki öykü etkinliklerini sadece Eskişehir Sanat Derneği düzenlemektedir Bu etkin-likler; Yerel, Ulusal ve Öğrenci etkinlikleri düzeyindedir.
a)Yerel Öykü Etkinlikleri: İlkbahar Öykü Buluşması, Sonbahar Öykü Buluşması, “Dünya Öykü Günü” kutlaması, Eskişehir Sanat Ödülleri Öykü Ödülü, Öykü Konukları Söyleşileri, Ustaları Anma Etkinlikleri, Ayın Öykü Yarışması.
b)Ulusal Öykü Etkinlikleri: Eskişehir Öykü Günleri, Eskişehir Öykü Yarışması.
c) Öğrenci Öykü Etkinlikleri: Lise Öğrencileri Öykü Yarışması ve etkinlikleri, İlköğretim öğren-cileri “Anı Yazma” yarışması. ESKİŞEHİR ÖYKÜ GÜNLERİ:
    Eskişehir’de öykü yazarlığının ve etkinliklerinin gelişmesi ve ulusal öykücülüğümüzde Eskişehir’in yer alması. Öykümüzün yazarıyla, eleştirmeniyle, editörleriyle Eskişehir’e taşın-ması ve  buluşturulması amacıyla 1997 yılında Ankara’da Edebiyatçılar Derneğinin başlattığı ve sürdürdüğü Ankara Öykü Günleri, 2001 yılından beri Antalya’da Antalya Sanat Derneği ANSAN’ın düzenlediği Antalya Öykü Günleri, 2002 yılından beri de İzmir’de düzenlenen İzmir Öykü Günleri gibi Eskişehir Sanat Derneği  de 2005 yılında  Eskişehir Öykü Günleri’ni başlat-mıştır. Eskişehir Sanat Derneği’nin kendi küçük bütçesi ve bağışlarıyla gerçekleştirdiği bu bü-yük etkinliklerine 5 yılda 124  öykü yazarı ve eleştirmeni katılmış, ülkemizin öykü alanındaki başarıları, sorunları panellerde konuşulmuş, tartışılmıştır.
2012-2013 SANAT MEVSİMİ İÇİN PLANLANAN ÖYKÜ ETKİNLİKLERİ:
     Ekim 2012’den başlayıp Haziran 2013’e kadar sürecek yeni sanat mevsimi için Eskişehir Sanat Derneği daha önce başlattığı gelenekselleştirdiği öykü etkinliklerini  yeni etkinlikler etkileyerek sürdürmektedir.
Ekim 2012 –    Midas Öykü Yarışması Ödül Töreni / Yerel
                        Sonbahar Öykü Buluşması / Yerel
Kasım 2012 – Öğretmenler Öykü Yarışması Ödül Töreni
                       İlköğretim  Öğrencileri Anı Yazma Yarışması Ödül Töreni
Aralık 2012 -  Orta Okul Öğrencileri Anı Yazma Yarışması Ödül Töreni
                       Lise Öğrencileri Öykü Yarışmaları Ödül Töreni
Ocak 2013 -  Üniversite Öğrencileri Öykü Yarışması Ödül töreni
Şubat 2013 – Dünya Öykü Günü Etkinliği / Yerel
                        Nasreddin Hoca Mizah Öyküsü Yarışması Ödül Töreni / Ulusal
Mart 2013 -    İlkbahar Öykü Buluşması / Yerel
Nisan 2013 -   Eskişehir Öykü Yarışması Ödül Töreni / Ulusal
                        Eskişehir Öykü Günleri /Ulusal
Mayıs 2013 -   Eskişehir Sanat Günleri / Yerel                                                                                                                                                                                                                                                                    
Google Analytics Alternative