Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

6 Şubat 2012

Eskişehir Sanat Derneği ve Öğrenci Etkinlikleri

Dünyanın en önde gelen sanatçılarına sorulur; "Sanata ne zaman başladınız?" diye.Verilen yanıt hep "Çocuk yaşta, daha ilkokula gittiğim yıllarda"dır. Verilen yanıtlar bize biraz abartı gibi gelir. Örneğin Picasso üç yaşında resimle tanışmıştır. Ciddi anlamda da beş yaşında başlamıştır. Mozart'ta üç yaşında müzikle tanışmış, dört yaşında ilk konserini vermiş. Hatta ilk bestesini yaptığı da söylenir. Bizde Suna Kan, İdil Biret, Fazıl Say gibi dünyaca tanınmış sanatçılarımızda dört, beş yaşlarında başlamışlardır.

Biz genel olarak kendimiz sanatla ilgilenmediğimiz için çocuklarımıza da sanatla ilgilenme ortamı vermeyiz. Duvarları, her yeri boyar, üstünü başını kirletir gibi mazeretlerimizde olur.Resim ödevini yapan çocuğa aile; "Resim yapmayı bırak ders yap!" diyerek resim dersini ders bile saymıyor. Eğitim sistemimiz de imtihanlar, kurslar nedeniyle pek sanatla ilgilenme fırtası bırakılmıyor. Bir de eğitimimizde sanatla ilgili derslerde kısıtlı yani az saat ayrılıyor ve edebiyat gibi alanda müfredat itiçi, edebiyata ne okur olarak ne de edebiyatçı olmaya ilgi uyandırmıyor. Çoğu zaman da öğretmen bulunamadı gibi gerekçelerle resim ve müzik derslerinde matematik dersleri yapıldığı anlatılıyor. Kısaca eğitim sistemimizde sanatın yaratıcılığı geliştirildiği daha algılanamıyor.

Önce gelişmiş ülkelerin eğitimde sanata önem verdiklerini ve sanatçı evlatlarıyla ülkelerini tanıttıklarını, icatların hepsinin temelinde yaratıcılığın olduğunu, onunda çocuk yaşlarda başladığı kabul etmeliyiz. "Sanatın eğitimde yerini alamamış ülkeler demokrasiyi de yaşayamazlar" denilmesi de boşuna değildir. Ünlü sanat adamlarımızdan Muhsin Ertuğrul "Çocuklarımızı önce sanatla, edebiyatla tanıştıralım mühendis mi olacak doktor mu olacak yine olsun!" der.

Öğrencileri önce sınıf içersinde yeteneğini sınayacak sanat etkinlikleri yapılması gerekir. Daha sonra okulda sınıflararası etkinlikler. Biz ona okul içi etkinlikler diyoruz. Bundan sonra kent etkinlikleri başlar. Onu da kentin sanat kurumu, sivil sanat örgütü gerçekleştirir. Öğrencinin ya da çocuklar, gençler arasındaki yeteneklerin kent sanat ortamına taşınması, kent sanat çevresinde özendirilmesi, teşvik edilmesi gerekiyor.

Ülkemizde öğrenci etkinlikleri Eskişehir Sanat Derneği'nin uygulamalarıyla yaygınlaşmaya başlamıştır. Derneğin ilk gerçekleştirdiği öğrenci etkinliği Lise Öğrencileri Öykü Yarışmasıdır. 2002 yılında Avrupa Genç Edebiyat örgütü tarafından "Eskişehir Avusturya'nın Grez kentinden sonra Avrupa'da liselilere ikinci öykü yarışmasını gerçekleştirmiştir" denilmiştir. Eskişehir Sanat Derneği ödül törenlerini etkinliklere dönüştürmüş Zeynep Aliye gibi daha öğrenci iken edebiyata başlamış yazarlarla öğrencilerin tanışını gerçekleştirmiştir. Öykü yazmaya ilköğretimde başlanması ya da alt yapısını hazırlamak için ilköğretim öğrencileri arasında "Anı Yazma" yarışmasını başlatmıştır. Eskişehir Sanat Derneği şimdi projenin üçüncü adımını öğretmenler arasında şiir, öykü, anı yazma yarışmalarını da düzenleyerek "Yazan, ilgili öğretmen" projesiyle "Eskişehir'de Sanatı Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesi" ni hayata geçilmiştir. Bu, bugünü ve geleceği planlamadır. Eskişehir Sanat Derneği Avrupa'da uygulanan tarama projesini de önümüzdeki günlerde uygulamaya başlayacaktır.

Eskişehir Sanat Derneği'nin öğrenci etkinlikleri Ana okul öğrencilerinden üniversite öğrencilerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Ana Okulları Nasreddin Hoca Masal Şenliği, İlköğretim Anı Yazma, şiir, karikatür,resim, öykü yarışmaları, Piyes Şenliği, Koro Şenliği. Liseler şiir, öykü, fotoğraf, karikatür,resim yarışmaları, Tiyatro Şenliği, Kısa Film Şenliği, Koru Şenliği, Şiir Şenliği, Öykü Şenliği. Üniversite öğrencileri Genç Heykel, Baskıresim, resim,karikatür sergileri.

Bu günler başvurusu yapılan Sakarya Gazetesi ile Eskişehir Sanat Derneği'nin düzenlediği "İlköğretim Pertev Ertün Karikatür Yarışması", Eskişehir Lions Kulübü ile "Lise Öğrencileri Gelişen Eskişehir konulu Fotoğraf Yarışması" ve yine Sakarya Gazetesi ile "9. Eskişehir Liselerarası Tiyatro Şenliği" var.

Google Analytics Alternative