Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

10 Şubat 2012

Kemal Uludağ'ın Seramik Sergisi Çamurdam'da


Eskişehir, Anadolu Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesinin açılmasıyla, oradaki Seramik Bölümünün eğitiminin yanında yoğun seramik sanatının etkinliklerinin düzenlenmesiyle ülkemizin önemli Seramik Sanatı merkezlerinden biri oldu. Bunda en büyük pay Eskişehir'de ülkemizin önde gelen seramik sanatçılarının sanat eğitimcisi olarak Eskişehir'de yaşamaları, kişisel ve karma sergilerini açmaları. En önemli seramik ödüllerini Eskişehir'e taşımalarıdır.

Kemal Uludağ, Anadolu Üniversitesi GSF Seramik Bölümü (Doçent) öğretim üyesidir ve 1985 yılından beri onu sayısız karma ve jürili sergilerde ve aldığı ödüllerden tanıyoruz. Eskişehir'deki üretken sanatçılarımızdan biridir. Eserleri yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarındadır.
Kemal Uludağ eserlerinde insanı konu alır. İnsan teknolojik gelişmelere karşın barbarlaşmaktadır ve acılar yaşatmaktadır.İnsani duygular azalmaktadır. O gelecekten endişelidir. Yunus'ların, Mevlana'ların topraklarındaki sanatçı kimliğiyle insana insanın insanlaşmasını anlatmaktadır. Eserlerinde onun özgün formlarıyla hep insanı görürüz.

Kemal Uludağ bu günler Eskişehir'de yeni açılan, Seramik sanatçılarının yeni adresi olacak Çamurdam Sanat Atölyesinde 11. Kişisel sergisi var. Sergide Uludağ'ın seramik heykelleri, Tabletler'i, ve İkonlarını bir arada görüyoruz.

Seramik heykellerinde "İnsan Yapıları", "Tek Yön" leri var. İnsan Yapıları; dört köşeli, yere basan, eriyen, erimesine karşın insanlaşamayan, kimi tek başına, kimi bir arada gruplar halinde, kiminde hep beraber eriyen, kiminde de aralarındakilerini eriten, eriye eriye sıranın kendisine gelişini anlamayan insan figürlerindeki seramik heykeller görüyoruz. "Tek Yön" eserlerinde ise labirentler. Çağımız insanını ikilemler arasında saçkınlaştıran bir yerlere yönlendiren yollar. Kemal Uludağ bunları duvar kabartması formunda çalışmış.

"Tabletler" adını verdiği Raku tekniğiyle yaptığı çalışmalarında ise yine insan, günümüz Anadolu insanının birikimleri. Tabletleri de duvar kabartmaları formunda. "İkonlar"ı esasında "Küreselleşme"yi işliyor sanatçı ve insanın toplumsal konulara bakışı var bunlarda ve yine labirentler yine insanlar hatta bir araya gelişin güzelliği bunlar. Son çalışmalarıyla derli toplu görüyoruz bu sergide Kemal Uludağ'ı Çamurdam Sanat Atölyesi; Hoşnudiye Mh. Safiyet Sk. 26/1'de.

Google Analytics Alternative