Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

2 Mart 2012

Eskişehir'de "Türk Sineması Buluşmaları" Etkinliği Düzenlendi.

2011 Nisan'ında Eskişehir'de kurulan Sinema Derneği 18 -19 Şubat günlerinde "Türk Sineması Buluşmaları" başlığıyla iki günlük, ücretsiz film gösterimleri ve konuklarıyla Eskişehir'de sinema etkinliği gerçekleştirdi.Bu etkinliğin anlamlı önemi vardı, gösterilen filmler Eskişehir ile ilgiliydi ve Eskişehir'li Hıfzı Tan'ın senaryolarını yazdığı üç filmin gösterimleriydi.

"Türk Sineması Buluşmaları" dizilerden bunalmış eski filmlerimizden habersiz sinema severlere sinemamızı tanıtması. Hıfzı Tan gibi Eskişehir'den çıkmış bir büyük ismi genç kuşaklara taşıması hatta adını duymuş ama bir türlü Hıfzı Tan'ın filmlerini görme fırsatı bulamamış yetişkinlere yaratılmış bir fırsattı. Konukları arasında Eskişehirli sinema sanatçısı Nuri Alço'nun, Hıfzı Tan'ın filminde oyuncu olmuş Eşref Kolçak, Eskişehir'de sinema deyince ilk önce adını söylediğimiz sinemaya bir ömür vermiş duayenimiz Ethem Arda, Türk Sinema Eserleri Sahipleri Meslek Birliği, Filmsan Vakfı gibi sinema kurumlarının yöneticilerinin de bulunması konunun boyutunu göstermesi açısından da önemli.

1897 - 1969 yıllarında Eskişehir'de yaşamış Hıfzı Tan, 1949 yılında siyah - beyaz çekilen ve daha sonra 1969 yılında renkli olarak tekrar çekilen "Fato - Ya İstiklal Ya Ölüm", 1950 yılında çekilen "Yüzbaşı Tahsin", 1962 yılında çekilen "Silah Arkadaşları" filmlerinin senaryosunun yazarıdır. Türk tiyatrosunda sahnelenmiş ilk tiyatro eserlerinden oyunlar yazmış, " Geçit Bekçisi" ve "Fato" romanlarının yazarıdır. 1933 yılında Cumhuriyetin 10. yılının kutlamalarında gece fener alayı törenlerinde fişek patlakırken kolları kopan itfaiye komutanı, Kurtuluş savaşımızda büyük başarıları olan gazilerimizdendir.( Eskişehir Sanat)

Google Analytics Alternative