Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

15 Haziran 2012

10. Eskişehir Liselerarası Tiyatro Şenliği muhteşem final ile bitti

Foto Galeri için Resmi Tıklayınız !

Eskişehir Sanat Derneği ile Sakarya gazetesinin geleneksel olarak 2003 yılında başlattı Eskişehir Liselerarası Tiyatro Şenliği Emine Emir Şahbaz Bilim ve Sanat Merkezi salonunda düzenlenen ödül töreniyle muhşetem finalini yaparak bitirdi.

Açılış konuşmasını yapan Sanat derneği Başkanı Şehabettin Tosuner " Tiyatro insanın yaşam boyu okuludur, orada insana insanla iyilerin iyilikleri, kötülerin kötülükleri anlatılır. Yaşam oradadır. Liseli gençlerimize en yakın sanat alanı tiyatrodur. Orada yaşamı tanırlarken tiyatronun paylaşımcı beraber iş yapma coşkusunu da yaşıyorlar. Günlerdir bizlerle heyecanınızı, coşkunuzu ve yeteneklerinizi paylaştınız tiyatromuzun en güzel oyunlarınızı sundunuz" diye konuştu.

Törende konuşan Eskişehir İl Milli eğitim Müdürü Erdoğan Ayata "Eğitimin yanı sıra düzenlenen bu tür sosyal etkinlikler bizim için çok anlamlı. Tiyatro da bunlardan biri ve en önemlisi. Öğrencilerimizin yeteneklerini nasıl ortaya koyduklarını görme fırsatını buluyoruz. Yaşam boyu şiir yazın, resim yapın, tiyatro yapın. Bunlar sizi farklı kılacaktır.Bugün bu tiyatro çalışmanızla arkadaşlarınızın ve okulunuzda farklıdınız, yarın üniversitede de tiyatro yaparsanız orada da farklı olacaksınız, yaşamınızda da farklı olmalısınız başarılı olmak farklı olmakla başlar" diye konuştu.

10. Eskişehir Liselerarası Tiyatro şenliğinde Salih Zeki Anadolu Lisesi "Salak oğlum" oyunuyla "En İyi Oyun Ödülü" nü alıken Muzaffer Çil Anadolu Lisesi "Boyacı" oyunuyla ikincilik ödülü, "Karanlıkta Komedi" oyunuyla Prof. Dr. Orhan Oğuz Anadolu Lisesi Üçüncülük ödülünü paylaştı. Şenliğin Özel Ödülü "Uzun Dere" oyununu kaynaştırma öğrencileriyle sahneleyen Eskişehir Ticaret Lisesine verildi. "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" Uzun Dere oyunundaki rolüyle Enver Tunçkaya'ya "en İyi Kadın Oyuncu Ödülü" Karanlıkta Komedi oyunundaki rolüyle İpek Karahöyük'e verildi.

Google Analytics Alternative