Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

5 Haziran 2012

İki Dergi Ve Yunus Emre

Yunus Emre'yi tanıyor muyuz? Ya da bir yabancı yazar kadar niçin Yunus Emre'yi tanımıyoruz, tanıtamıyoruz?

Bu soruların yanıtını vermek çok zor değil.

Yunus Emre için yazılmış kitap ve makale sayımız ne kadar biliyor musunuz? Osmanlı döneminde yazılmışlarla, yurt dışında yayınlanmışlarıyla beraber toplam 1800-1900 civarında. Onları da yayınlanmış Yunus Emre Bibliyografyalarda incelediğimizde daha çok para kazanmak için birbirinden alınmış tekrarın tekrarı ya da tekrar baskıları kitaplar olduğunu görürüz. Özgün çalışma olarak Yunus Emre kitapları sayısı 100-150 civarındadır. Oysa Yunus Emre'den 500 yıl sonra yaşamış bir İtalyan şairi G. Leopardi hakkında yayınlanmış kitap sayısı 25 bindir.

Yunus Emre'yi tanıyor muyuz, tanıtabiliyor muyuz? diye sorunca; önce okumak gerekir. Okumak için yazılmış eser gereklidir ve onların tanıtımı. Bizde okuma konusu bir sorun. Kitap okuyanımız az. Yazanımız da az. Niçin az? Kitap satılsın ki yazar, araştırmacı yazsın! Kütüphanelerimiz kitap satın almıyor. Alsa da "10 tane bırakın!" diyor. Devlet kitap alma, kütüphaneleri zenginleştirme diye bir tesvik edici politikamız yok. Sonra okuma, yazar-kitap tanıtma etkinliklerimiz yok. Düzenlendiğinde katılım yok. Eğitim sistemimizde de kitapla tanıştırma programlarımız yok. Bunları söyleyince "Çocuk yaşta başlanılması gerekir. Bu imtihanlı sistemde bu olanaksız, ne çocuğun zamanı var, ne de veli ve okul yönetimi başarıya yarışıyor,böyle bir şey istemiyor" deniliyor.

Peki, insanımız değerleriyle, Yunus Emre ile nasıl tanışacak? Sadece Mevlütlerde okunan ilahilerle mi? Oysa Yunus Emre insan olmak toplumu oluşturmak için yakından tanınmak gereken değerimizdir. En küçük çevremizden toplum barışımıza, evrensel barışımıza kadar Yunus Emre'ye gereksinimiz var.Onu dünyaya tanıtmadaki amacımız da sadece onunla övünmek mi ?Dünya insanlığına huzur getirilmesi dünya barışına ve insanlığın gelişmesine katkıda bulunmak değil mi?

Şubat 2012 sayısında Türk Edebiyatı dergisi ile Mayıs 2012 sayısında Varlık dergisi Yunus Emre'ye geniş yer verdiler. Türk Edebiyatı dergisi Roman Kahramanı olarak Yunus Emre, İngilizce eserlede Yunus Emre, Rıza Tvfik'in Kaleminden Yunus Emre, Yunus Emre Oratoryosu, Rilke ile Yunus Emre karşılaştırması gibi 14 makaleye yer verdi. Varlık dergisinde de Yunus Emre'nin Dili:Yunusça,Dinde Repormun öncüsü Avrupa'ya Işık Tutan Ozan, Bazın Louıs , Pıerre Seghers ve Halbout Du Tanney gibi ünlü yabancılarca Yunus Emre ve Rahmi Emeç'in Eskişehir'de Yunus Emre'nin İzlerine Yolculuk gibi 7 makale yayınlandı. Ve bu dergiler Yunus Emre etkinliklerinde de dağıtıldı. Bunları okuyanlar yeni Yunus Emre makalelerinin peşine düşeceklerdir. Yunus Emre ile ancak okuma ile tanıyabiliriz...

Google Analytics Alternative