Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

27 Mayıs 2011

2011 Lise Öğrencileri Şiir ve Öykü Yarışması

Eskişehir Sanat Derneğinin Eskişehir Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının desteğiyle geleneksel olarak düzenlediği Güngör Kibaroğlu, Celil Yeniköylü, Şehabettin Tosuner, Hasan Demir,Kemal Şen'den oluşan seçici kurulun değerlendirdiği 9. Eskişehir Lise Öğrencileri Şiir Yarışmasının Ödülleri :
Birincilik Ödülü: Rabia Macit (Cemal Mümtaz And. Öğretmen Lisesi),
İkincilik Ödülü:Hakan Mıhkesen (Turgut Reis Tek. ve End. Meslek Lisesi),
Üçüncülük Ödülü: Kevser Çakmak ( Cemal Mümtaz And. Öğretmen Lisesi),
Mansiyonlar: Ramazan Özdemir (Şehit Fazıl Yıldırım And. Lisesi), Fadime Şakrak (Şehit Münür Yıldızak Lisesi),
Eskişehir Sanat Derneği Özel Ödülü: Fadile Mutlu (Gazi And. Kız Tek. ve Meslek Lisesi)

Ayten Özkan, Münevver İzgi, Ahmet Taşçıoğlu, Mehmet Sadık Bozkurt'tan oluşan seçici kurulun değerlendirdiği 9. Eskişehir Lise Öğrencileri Öykü Yarışması Ödülleri:
Birincilik Ödülü: Ayşenur Kavak (Prof.Dr. Orhan Oğuz And. Lisesi),
İkincilik Ödülü: İrem Özdil (Eskişehir And. Lisesi),
Üçüncülük Ödülü: Ayşenur Ergökten (Esk. Kılıçoğlu And. Lisesi),
Mansiyonlar: Öykü Elçi (TOKİ Şehit Savaş Kubaş And.Lisesi),Didem Nur Kurt (Esk. Kılıçoğlu And. Lisesi),
Eskişehir Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Özel Ödülü: Nesibe ileri (Yılmaz Çetintaş And. Lisesi)

Google Analytics Alternative