Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

1 Ekim 2012

Ayın Fotoğrafı Yarışmasının Konusu: Eskişehir

Eskişehir Sanat Derneği tarafından Eskişehir'de her yaşta, her meslekte, herkesi fotoğraf çekmeye özendirmek, onlara konu vererek daha disiplinli fotoğraflar çekmeye,daha güzel fotoğraflar elde etmeye yönlendirmek ve sergilerde biraraya getirmek amacıyla her ay "Ayın Fotoğraf Yarışması" düzenleniyor.

Ekim ayının ilk gününden son gününe kadar sürecek. Yarışmanın konusu: Eskişehir'dir. 30x40 cm boyutunda baskılı, (Dijital baskı olabilir) isteyen tek, isteyen en fazla üç fotoğrafıyla katılabilir.

Yarışmaya katılacak fotoğraflar önce Eskişehir ve ilçelerinde daha sonra başka şehirlere götürürmektedir.


KATILIM SÜRESİ VE SON KATILIM TARİHİ:
Katılım; her ayın ilk gününden son gününe kadar sürer.
YARIŞMANIN KONUSU:
Yarışmanın konusu her ay değişir Ekim 2012 için Eskişehir'dir.
İSTENEN KOŞULLAR:
30x40 cm boyutunda baskılı olacak (Dijital baskı olabilir)
İsteyen tek, isteyen en fazla üç fotoğrafıyla katılabilir.
Fotoğrafın arka yüzüne İsim ve telefon yazılması gerekiyor.
Katılımcı yarışmaya katıldığı fotoğrafını fotoğrafının yanında bir de CD olarak verecektir.
SEÇİCİ:
Yarışmanın seçici kurulu her ay değişen kişilerden oluşmaktadır.
ÖDÜLLENDİRME:
Yarışmada sadece "Ayın fotoğrafı" seçilen fotoğrafa ödül olarak plaket ve belge, iki adet de özendirme olarak "Başarı Belgesi" verilmektedir.
SONUÇUN AÇIKLANMASI:
Her ay yarışmanın bitiş tarihini takip eden ilk yedi gün içersinde derneğin web sitesinde ve basında açıklanacaktır.
SERGİLEME:
Yarışmaya katılacak fotoğraflar önce Eskişehir Sanat Derneği Sergi salonunda ve derneğin web sitesindeki e-galeri de sergilenecektir. Bu sergiden seçilenler derneğin Karma Fotoğraf Sergilerinde önce Eskişehir ve ilçelerinde daha sonra başka şehirlerde sergilenecektir.
YAYINLAMA:
Ödüllendirilen fotoğraflar derneğin yayını Eskişehir Sanat dergisinde yayınlanacaktır. Ayrıca yarışmanın sonucunu duyurmak ve haber olarak basılı basında ve internet ortamındaki haber ve sanat sitelerinde yayınlanacaktır.
ADRES:
Sakarya Cad. No:25 / Telefon:2302557 Gsm: 05353238363 esk.sanatdernegi@gmail.com

Google Analytics Alternative