Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

4 Ekim 2012

Eskişehir'in İlk Karikatürcülerinden Rüştü Yetilmezer Sergiyle Anıldı

Eskişehirin ilk karikatür sanatçılarından M.Rüştü Yetilmezer adına düzenlenen Eskişehirli Karikatürcüler Sergisiyle anıldı.

Pertev Ertün, Beytullah Heper, Prof.Dr.Yılmaz Büyükerşen ile birlikte Eskişehirin karikatür sanatında sergiler açan,gazetelerde karikatürleri yayınlanan ilk dört karikatürcülerden biri olan M. Rüştü Yetilmezer Eskişehir Sanat Derneğinin düzenlediği "Rüştü Yetilmezer'e Anma Eskişehirli Karikatürcüler Sergisinde fotoğraflarından, karikatürlerinden hazırlanan bölüm ile yeniden tanıtılarak anıldı.

1923,Eskişehir doğumlu Mehmet Rüştü Yetilmezer karikatüre Halkevlerindeki kurslarda başlamış. Eskişehir'de yayınlanan Cimdik, Saksağan Mizah gazetelerinde ve günlük Ses-Işık gazetesinde karikatürleri yayınlanmış. Pertev Ertün, Beytullah Heper, Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile ortak karikatür sergiler açmış. Abdülkadir Gürol'un hazırladığı Eskişehir Kılavuzu gibi bazı kitapların kapaklarını yapmış.Ayrıca şiir, sanat yazıları yazan ve ressam olan M. Rüştü Yetilmezer 21 Ekim 1988 tarihinde vefat etmişti.

Eskişehir Sanat Derneği'nin Sergi Salonunda açılan anma sergisinde Beytullah Heper, Hikmet Cerrah, Atilla Yakşi, Cengiz Çalış,Sevil Özgür, Yaşar Arda, Sertaç Ürer, Kadir Aydoğdu, Şehabettin Tosuner, Nezih Sezer, Gülşen Yumrukçağlar, Zafer Dilekçi,Didem Bektaş, Ziya Yiğit karikatürleri ile üç yıl önce vefat eden Pertev Ertün ile geçen yıl vefat eden Atila Özer'de unutulmayıp "Aramızda" olarak eserleri sergide yer aldı.

Google Analytics Alternative