Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

15 Kasım 2012

Heykeltraş Şahin ÖZYÜKSEL Saygı Sergiyle Anıldı

Geçen yıl vefat eden,Eskişehir'de sanatın yaygınlaşmasında, gelişmesinde öncülük yapmış, büyük emekleri olmuş,ülkemize sanatçılar yetiştirmiş Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Heykeltraş Prof.Dr. Şahin Özyüksel Fakülte öğretim üyeleri ve öğrencileri sanatçıların katıldığı Eskişehir Büyükşehir Sanat Merkezinde Eskişehir Sanat Derneği'nin düzenlediği "Şahin Özyüksel'e Saygı Sergisi" ile anıldı.

40 sanatçının 40 resim ve heykelin sergilendiği serginin açılışında konuşan dernek başkanı Şehabettin Tosuner: "Şahin Özyüksel, herkesin doktor,mühendis olmak için İstanbul'a giderken o heykeltraş olmak için gitmiş, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisini okumuş, ünlü Heykeltraş Zühtü Müritoğlu Atölyesinden mezun olmuş, daha öğrenci iken önemli ödüller almış,yaptığı anıt heykeller dikilmiş,ülkemizin tanınmış heykeltraşlarındandır. Sivas'tan İzmir'e kadar ülkemizin bir çok kentinde Atatürk anıtları vardır. Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi Giriş kapısındaki rölyefler, üniversitenin ortasındaki 40 metrelik rölyefler ve Yunus Emre heykeli ile Bozüyük Metristepe'deki İnönü Zafer anıtı onun eserleridir.Eskişehir Sanat Derneğinin kurulmasında öncüsü olan Şahin Özyüksel'i rahmetle ve saygı ile anıyoruz" diye konuştu. Sergide Şahin Özyüksel,Selçuk Yılmaz,Mustafa Toprak,A.Dilek Kıratlı,Numan Arslan,Necla Coşkun, Devrim Erakalın, Pınar Dönmez,Rıdvan Coşkun, Ahmet Avcı,Turgay Ünalan, İsmail Özgür Soğancı,Müfit Ercan,Ali Savıcı,Özlem Keser, Ceyhun Yaman, Ebru Kankaya, Arzu Aydın Deveci,Metin İnce, Bülent Salderay, Ezgi Er, Metin Kılıç, Ülkü coşkun, Esra Albayrak, Hatice Gür, Zekayi Er, Ulaş Öner, Kadir Sevim, İrfan Dönmez, Murat Havan, Ramazan Tilki, Murat Çağlayan, Aydın Aşkan, Emre Ünal,Ertan Kavlak,Arzu Cihan'ın eserleri yer aldı.

Google Analytics Alternative