Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

20 Kasım 2012

Zafer Özer

Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Zafer Özer fotoğraf çalışmalarına 1978 yılında Anadolu Üniversitesi’nde karanlık oda sorumlusu olarak başladı.

Fotoğraf sanatı ile diğer sanat dalları arasında etkileşim kurarak, fotoğrafın sınırlarını zorlayan sanatçının eserleri “Resme yaklaşan fotoğraflar” olarak nitelendiriliyor. Eserlerinde fotoğrafın temel değerlerinden ödün vermeden plastik unsurları ön plana çıkardığını belirten Zafer Özer, renk ile düşünüp, meramını renk ile anlatarak, dokuya verdiği önem, lekelemeler ve geometrik parçalamalar ile objektifinin izin verdiğinin ötesine geçiyor ve nesneleri içinden yakalayarak resme yaklaşıyor.

Zafer Özer’in fotoğraf sanatı, medya ve çevre alanlarında çok sayıda ödülü bulunuyor. Özer, 17 kişisel sergi açtı, yurtiçinde ve dışında karma sergilere katıldı. Çeşitli medya organlarında görev yapan Özer, Dünya Gazetesi Edirne Bölge Temsilciliği görevinden emekli oldu.

Sivil toplum hareketlerinde etkin olarak görev alan Zafer Özer, çeşitli sivil toplum örgütlerinin kurucuları arasında yer aldı. Kurucusu olduğu Zeytindostu Derneği’nin onursal başkanıdır.

Özer, fotoğrafın belgeci çizgiden saparak resme yaklaşmasının fotoğrafı sanat olarak daha önemli bir konuma getirdiğini ve resimle fotoğraf arasındaki net ayrımların silikleşmeye başladığı görüşünü savunuyor.

Özer, geçtiğimiz yıl, Anadolu Üniversitesi, Espark AVM, Çamurdam Sanat Atölyesi, İzmir CarrefourSa AVM ve Aydın Kültür Merkezi’nde 5 kişisel sergi açtı. Sanatçı son olarak internetteki MINIMALISM Grubunun organize ettiği Minimalism Contest yarışmasında dünyanın çeşitli ülkelerinden katılan 956 yarışmacı arasında birinci oldu.


Zafer Özer Zafer Özer Zafer Özer Zafer Özer Zafer Özer Zafer Özer Zafer Özer Zafer Özer Zafer Özer
Google Analytics Alternative