Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

20 Aralık 2012

2012 Eskişehir Sanat Ödülleri

Eskişehir tüm sanat alanlarında uluslararası etkinliklerin yaşandığı, eğitiminin yapıldığı ve ülkemizin en önemli sanatçı potanseline sahip kenttir. Eskişehir Sanat Derneği böyle bir sanat kentinin sivil sanat örgütüdür ve kentteki sanatı ve sanatçıları düşünen,sahiplenen,sorunlarına ve gereksinimlerine çözümler üreten kurumudur.Eskişehir Sanat Derneği'nin kuruluşundan beri gerçekleştirdiklerine baktığımızda bu bilinçde ve gelişmiş, sanata önem veren ülkelerdeki sanat derneklerinde yapılanları görürüz. Eskişehir Sanat Ödülleri de bunlardan biridir.

Ödüller çabaların, yaratmanın, başarmanın karşılığıdır.Veriliş nedeni de; kent adına teşekkür etmektir. Ayrıca bir de geleceğe örnek göstermektir. Sanat Ödülleri,dünyanın her sanat etkinliklerinin yoğun yaşandığı kentlerinde vardır ve bunu da o kentin sivil sanat kurumu olan sanat dernekleri vermektedir. Eskişehir Sanat Derneği de kurulduğu 2002 yılından beri geleneksel olarak her yıl bu ödülleri vermektedir ve bunu daha kuruluşunda tüzüğüne yazmıştır. Ayrıca bir Yönetmelikle düzenlemektedir bu da, bu ödülleri Eskişehir'in en saygın ödülleri yapmıştır.

2012 Eskişehir Sanat Ödüllerinde,"Eskişehir Sanat Ödülü"nü: Eskişehir'in 2013 Türk Dünyası Başkenti oluşu ve çalışmaları nedeniyle Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir'e ve Eskişehir'i tiyatrosundan festivallerini, müzelerine kadar büyük düşünmesi ve çalışmasıyla ülkemizin önde gelen sanat merkezi yapan Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen'e, Ödüller arasında en önemli olanlardan biri olan "Eskişehir Kültür Ödülü"nü:Eskişehir'i yeniden yaratan,dizayı eden bilhassa Odunpazarı'nın yaratıcısı olan Mimar Erkan Uçkan'a,"Sanata Destek Ödülü"nü Uluslararası Pişmiş Toprak Heykel Sempozyumundan Uluslararası Şiir Festivaline kadar bir çok etkinliğin başlatıcısı ve sürdürücüsü Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'a, "Sanat Etkinliği Ödülü"nü Eskişehir'de sanatın,sanatçının gelişmesinde en ünlü sanatçıları Eskişehire taşıyarak bilgi ve deneyimleriyle sanatlarını paylaşma ortamı olan altı Ulusal Sanat Çalıştayını gerçekleştiren Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Numan Arslan'a, "Eskişehir Tiyatro Ödülü"nü: Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Yüksek Lisans Tezi olarak 172 sayfalık "Geçmişten Günümüze Eskişehir'de Tiyatro" tarihini araştıran Odunpazarı Belediyesi Gösteri ve Sahne Sanatları Tiyatrosunun Genel Sanat Yönetmeni,oyun yazarı Elçin Elmalıoğlu Karaahmet'e, "Eskişehir Şiir Ödülü"nü: Eskişehir'de şairlik çizgisini başarıyla sürdüren ve 2012 yılında ulusal şiir kitapları yayınlayan yayınevleri tarafından üç kitabı yayınlanan Ekrem Budak'a, "Eskişehir Roman Ödülü"nü;yine ulusal yayınevleri tarafından beş romanı yayınlanan yazar Nejat Elibol'a, "Eskişehir Resim Ödülü"nü: ülkemizin son yıllarda en ünlü genç ressamlarından Yunus Emre Resim Yarışmasının da Birincisi sekiz ulusal ödül sahibi ressam-heykeltraş Raşit Altun ile "100 Genç Yüz" sergisinden Amerikadaki Miami sergisine kadar bir çok sergide yer alan Nevres Akın'a, "Eskişehir Seramik Ödülü"nü: en çok seramik sergisi açan ve her sergisinde kendisini yenileyen,aynı zamanda seramik alanında bilimsel çalışmaları ile öne çıkan Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Emel Şölenay'a, "Eskişehir Heykel Ödülü"nü: yine ülkemizin en genç ve başarılı çalışmalarıyla tanıdığımız,heykelçiği Altın Portakal Film Festivalinde ödül heykeli olarak kullanılan, Kütahya'daki Evliya Çelebi Anıtı gibi bir çok heykeli dikilen heykeltraş Ali Savıcı'ya, "Eskişehir Karikatür Ödülü"nü bu günler Karikatür Müzesinde 50. Sanat Yılını kutlayan ünlü karikatür sanatçımız Ali Galip Altunçul'a, "Eskişehir Fotoğraf Ödülü"nü: Eskişehir'de fotoğrafla sanat yapan fotoğraf sanatçımız Zafer Özer'e geniş veriliş gerekçeleri okunarak Büyükşehir Kültür Merkezinde törenle verildi.

Google Analytics Alternative