Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

26 Aralık 2012

İlkokul, Ortaokul ve Lise Öğrencileri arası Şiir ve Öykü Yazma Yarışması

 ESKİŞEHİR FİNAL DERGİSİ DERSHANESİ  İLE ESKİŞEHİR SANAT DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ İLKOKUL, ORTAOKUL VE LİSE  ÖĞRENCİLERİ ARASI                                              "ŞİİR VE ÖYKÜ YAZMA"  YARIŞMASI
Yarışma Şartnamesi
·         A) KONUSU :
·         Serbest
·         B) TÜRÜ :
·         Şiir ve Öykü Yazma Yarışması
·         C) KAPSAM:
·         Yarışmaya ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri ile LYS ve YGS’ye hazırlanan öğrenciler başvurabilir.
·         D) KATILIM ŞARTLARI
·         1. Yarışmaya katılan eserlerin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış -kısmen dahi bir yerden alıntı yapılmamış- olmalıdır.
·         2. Öğrencilerimiz, yarışmaya bir ( 1 ) eserle katılabilir. Biçim yönünden herhangi bir sınırlama yoktur.
·         3. Yarışmaya katılan öğrencilerimiz, eserlerini bilgisayarla A4 kağıdına on iki punto çift satır aralıklı ilkokul ve ortaokullar dört, liseler altı nüsha yazacaktır.
·         4. Yarışmaya gönderilecek şiirler bir A4 sayfası, öyküler iki A4 sayfası ile  sınırlandırılmıştır.
·         5. Eserlerden ilk üç dereceye girenler Genç Kalemler dergisi “Şiir ve Öykü Yazma Yarışması”na gönderilecektir.
·         7. Yarışmaya katılan eserler üzerinde seçici kurul tarafından dil bilgisine ilişkin düzenleme yapılabilir.
·         8. Yarışmaya şiir gönderen öğrencilerimiz, bu koşulları kabul etmiş sayılacaktır.
·         E) YARIŞMADA DEĞERLENDİRMEYE ALINMAYACAK ESERLER
·         Temel değerlerle örtüşmeyen eserler,
·         Daha önce herhangi bir yarışmaya katılan ya da herhangi bir yerde yayımlanmış eserler,
·         Yazar olarak altında imzası bulunan kişiye ait olmayan, bir yerden tamamen ya da kısmen kopyalanıp yarışmaya gönderilen eserler,
·         Çok sayıda yazım ve noktalama hatası içeren eserler,
·         Başvuru tarihinden sonra teslim edilen eserler,
·         Türkiye Türkçesi ile yazılmayan eserler.

·         F) ESERLERİN TESLİM TARİHİ VE YERİ
·         Eserler; zarf içinde, zarfın üzerine  ad, soyad, okul, sınıf, telefon numarası ve adres  yazılarak 21 Ocak 2013  Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar Eskişehir Final Dergisi Dershaneleri Müdürlüklerine ve Eskişehir Sanat Derneği Başkanlığına teslim edilecektir.
·         H) SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ

İLKOKUL:

Başkan:  Şehabettin TOSUNER Eskişehir Sanat Derneği Başkanı-Sanat Eleştirmeni
Üye      : Pınar ODABAŞI Eskişehir Final Dershanesi Türkçe Öğretmeni
Üye      : Hacer TOĞRAL Eskişehir Final Dershanesi Türkçe Öğretmeni
Üye      : İpek YİĞİT Eskişehir Final Dershanesi Türkçe Öğretmeni

ORTAOKUL:

Başkan: Şehabettin TOSUNER-Sanat Eleştirmeni
Üye      : Vehbi ÖRS Emekli Öğretmen-Gazeteci-Yazar
Üye      : Güngör KİBAROĞLU Eskişehir Final Dershanesi Türkçe Öğretmeni
Üye      : Hacer BÜYÜKKILINÇ Eskişehir Final Dershanesi Türk Dili ve Edebiyatı
Öğretmeni

LİSE:

Başkan: Şehabettin TOSUNER  Eskişehir Sanat Derneği Başkanı-Sanat Eleştirmeni
Üye      : Necmettin KOÇ Anadolu Üniversitesi Öğretim Görevlisi
Üye      : Münevver İZGİ Şair-Emekli Öğretmen
Üye      : Sadi SEDA Gazeteci-Yazar
Üye      : Turgut ARGUN Eskişehir Final Dershanesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
Üye      : Mehmet USLU Eskişehir Final Dershanesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni
·         I) DEĞERLENDİRMENİN İLAN TARİHİ:
·         İlk üç dereceye giren eserler, 31 Ocak 2013 Perşembe günü saat 17.00’de Dershanemiz ve Eskişehir Sanat Derneği internet sayfasından duyurulacaktır.
·         İ) ÖDÜLLER:
·         İlk üç dereceye ödül verilecektir.
·         1) Final Dergisi Dershanesi Eğitim Öğretim Bursu (2500TL değerinde)
·         2) Dergi Seti Aboneliği (400TL değerinde)
·         3) Dergi Seti Aboneliği (400TL değerinde)
Google Analytics Alternative