Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

17 Aralık 2012

Yılın Son Fotoğraf Sergisi

Eskişehir Sanat Derneği üyeleri Büyükşehir Sanat Merkezinde 2012 yılının son fotoğraf sergisini açtı.

Eskişehir'de sanatı yaygınlaştırma amacıyla her yaşta herkese sanatla ilgilenme ortamı yaratan ve gelişmelerine katkıda bulunan Eskişehir Sanat Derneği'nin Murat Seven'in öğreticiliğinde düzenlediği fotoğraf kursuna katılan yeni fotoğrafçılarla derneğin fotoğraf grubundaki fotoğraf sanatçılarının eserlerinin yer aldığı 23. Karma Fotoğraf Sergisi büyük ilgi gördü.

Sergi açılışında konuşan dernek başkanı Şehabettin Tosuner "Karma sergiler ustalarla yenilerin bir araya geldiği, kaynaştığı önemli sergilerdir. Ülkemizde sanatın yaygınlaşması ve gelişmesi için bu karma sergilerin büyük işlevi vardır. Ustalarımızda dün yenilerdi. Bu sergilerde fotoğraf dostluğunu da yarattığımıza inanıyorum.Bu sergimize çok güzel fotoğraflar getirdiniz" diye konuştu.

Sergide Seda Yücel, Selen Kolbey, Güngör Kavlak, Doğuhan Bayındır, Sevgi Kösem, Murat Seven, Sevinç Saracık, Mesut Öztürk, Murat Kocaadam, Ferit Oktaş, Ece Kavlak, Ahmet Fenar, Ayhan Oskaylar, Metin Turan, Meral Eryaşar, Ahmet Özkan, Ayşe Yıldız, Hakan Güven, Murat Erme, Özlem Akan, Turgut Koç, Beyhan Ünlü, Necati Akkoç, Melek Özden, Emine Ertek, Affan Osman Güngör, İsmail Ok, Günseli Başsav,Burak Erim'in eserleri sergileniyor.Sergi23 Aralık'a kadar sürecek.

Google Analytics Alternative