Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

24 Ocak 2013

Münevver İzgi

 Emekli resim öğretmeni.  Değişik illerde on kişisel sergi açtı. Kırktan fazla karma sergiye katıldı. Birçok yarışmalı sergide eserleri yer aldı. Bir resmi “Bursa kardeş şehir kapsamında Almanya, Darmstadt Kentinde sergilendi ve Alman basınında yer aldı. Yağlıboya ve pastel çalışmaları da var ama ağırlıklı olarak SULUBOYA çalışıyor. Özel ve resmi koleksiyonlarda resimleri var. Çeşitli kitap kapaklarında resimleri var.
Ressamlar Derneği ve Eskişehir Sanat Derneği üyesi. Resim çalışmalarının yanı sıra edebiyatla da ilgileniyor. Öykü ve şiirlerinin bazıları değişik dergilerde yayınlandı.
Bir öyküsü: 2005- I. Eskişehir Sanat Derneği öykü yarışmasında  “MANSİYON” aldı, bir şiiri de “AYIN ŞİİRİ” seçildi.
“KIYMETLİDİR MADENCİ KARISI” isimli öyküsü, Maden Mühendisleri Odası‘nın, Edebiyatçılar Derneği katkılarıyla, ilk kez 2007 de düzenlediği "Madenci Öyküleri Yarışması’nda birinci seçildi. Öyküsü, “MADENCİ ÖYKÜLERİ - ÇIĞLIK” isimli kitapta yer aldı.
Eskişehir Sanat Derneği’nin düzenlediği geleneksel sanat ödülleri kapsamında; 2007 ESKİŞEHİR EDEBİYAT ÖDÜLÜ verildi
‘MEHSETİ’ Şairler Meclisi, “Şaire Mehseti Gencevi” adına onur ödülü aldı. (2008) ÖZGÜR PENCERE SANAT VE EDEBİYAT DERNEĞİ 2008, Kadın Öyküleri yarışmasında “mansiyon”
          2009-Kadın Yazarların Anadolu buluşması “gizler, sesler, hikâyeler” kitabında yer aldı.
22-28 Haziran 2009 tarihleri arasında, TRABZON VALİLİĞİ ve FEMİN & ART TRABZON KADIN SANATÇILAR DERNEĞİ’NİN düzenlediği, Uluslararası Kadın Sanatçılar “Dünya Kadınları Tuvalinde Su” konulu Resim Festivali’ne katıldı.    
Son Suluboya Resim Sergisi:  8-21 Aralık 2009 tarihlerinde Trabzon Güzel Sanatlar Galerisi’nde yer aldı.

1-5 Mart 2010 "Olympos renklerini çağırıyor" resim yarışmasında "jüri özel ödülü" aldı.

17-25 Temmuz 2010 10. Pisidia Antiocheia Kültür, Turizm ve Sanat Festivali, Resim Çalıştayı ve sergisine katıldı.
2011 Şiirsel Düşler Antolojisi-2011 “Bir Şiirdir Yaşamak” da şiirleri yer aldı.
04-07-2011 TRABZON VALİLİĞİ ve FEMİN & ART TRABZON KADIN SANATÇILAR DERNEĞİ’NİN düzenlediği, Uluslararası Kadın Sanatçılar “Dünya Kadınları Tuvalinde Evliya çelebi” konulu Resim Festivali’ne katıldı.

KENTİN IŞIKLARI- Biyografik öykü (M. Sadık Bozkurt)” isimli kitapta yer aldı.
2011 Yılı Kentin Işıkları Yılın Görsel Sanatlar Sanatçısı” seçildi.
05-15 Temmuz 2012’de Uluslararası Pınargözü Resim Çalıştayı ve Sergisine katıldı.
Eskişehir’de yaşıyor.   munevverizgi@gmail.com             
Google Analytics Alternative