Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

19 Nisan 2013

6.Eskişehir Öykü Günleri’nde Yazarlar Okurlarıyla Buluştu


       Eskişehir’in de Türk edebiyatında önemli kentlerden biri olması için Eskişehir Sanat Derneği tarafından 2005 yılında başlatılan ve bu yıl Tepebaşı Belediyesi ile altıncısı gerçekleştirilen Eskişehir Öykü Günleri,  Tepebaşı belediyesinin Özdilek Sanat Merkezinde 6 Nisan, Cumartesi günü başladı. Sunuculuğunu tiyatro sanatçımız Elif Akköse’nin yaptığı 6.Eskişehir Öykü Günlerinde ülkemizin önde gelen öykü yazarları, eleştirmenler, araştırmacılar Eskişehir’de bir araya geldiler, öyküler okundu, öykücülüğümüz konuşuldu, öykü yazarlarımız tanıştılar, kaynaştılar, okurlarıyla buluştular.
       Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay’ın, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın katılımıyla açılışı yapılan 6. Eskişehir Öykü Günleri’nde Eskişehir Sanat Derneği tarafından bu yıl ilki düzenlenen 1. Kral Midas Öykü Yarışması’nda ödül kazanan Kocaeli’nden,İstanbul’dan, Eskişehir’den, Ankara’dan öykü yazarlarının ödülleri de verildi. Etkinliklerin açılışında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç “ Eskişehir’de sanatın ve edebiyatın gelişmesi ve yaygınlaşmasında bu tür etkinlikleri önemsiyoruz ve Eskişehir Öykü Günlerini destekliyoruz” diye konuştu. Eskişehir Öykü Günleri etkinliklerini başından sonuna kadar izleyen Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay  “ Öykü sanatında da böyle etkinliklerin düzenlenmesi ve yazarların bir araya gelmeleri ülkemizde yazar okur buluşmasını gerçekleştirmektedir.” dedi. Eskişehir Sanat Derneği Başkanı Şehabettin Tosuner de konuşmasında “Eskişehir Öykü Günleri bir özenmeyle başlayan ve sürdürülen etkinlik değildir. Derneğimizin Eskişehir’de Sanatı Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesiyle bilinçli ve ilk öğretim öğrencilerimizden ulusal düzeyde öykü yarışmalarımıza ve öykü atölyesi çalışmalarımızla 2002 yılından beri altyapısını yıllar içersinde hazırladığımız etkinliğimizdir.” diye anlattı.

      Eskişehirli yazar Münevver İzgi’nin oturumunu yönettiği “Öykücülüğümüz” konulu panel’de ünlü yazar Zeynep Aliye, araştırmacı ve öykü eleştirmen Prof.Aysu Erden ve Dünyanın Öyküsü dergisi temsilcisi Ayşegül Tözeren öykücülüğümüzdeki gelişmeleri ve dünya öykü etkinliklerine Öykü Günleri (Festivalleri), Dünya Öykü Günü gibi etkinliklerle öncülük ettiğimizi anlattılar. Ayrıca 6. Eskişehir Öykü Günleri Onur Konuğu  yazarlığının 40. yılında, ülkemizin önde gelen öykü, roman, oyun ve senaryo yazarımız Mustafa Balel’e Onur Ödülü verildi. Yazar Nilüfer Altunkaya Mustafa Balel ile söyleşi yaptı. Bir de, ülkemizde Uluslar arası Ankara Öykü Günlerini gerçekleştiren ve ülkemizde öykü sanatımızı örgütleyen ve okul işlevini sürdüren Dünyanın Öyküsü dergisine de 6. Eskişehir Öykü Günleri Özel Ödülü verildi.

Google Analytics Alternative