Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

20 Eylül 2013

Vildan Günsoy

Kütahya’da doğdu. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi.Anadolu Üniversitesinden emekli oldu. Küçük yaşlarından beri Cenab-ı Allah’ın vermiş olduğu yeteneği ile resim yapıyor.Ortaokul yıllarında resim dersi öğretmenin yönlendirmesiyle Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde yağlıboya çalışmaları yaptı.Kütahya’da özel çini fabrikaları ve atölyelerinde  desen çizimi ve boyama denemelerinde bulundu. 1981 yılında Kütahya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde  düzenlenen kursa katılarak Türk Süsleme Sanatlarımızdan tezhip ile tanıştı. 1988 yılında Havva Sökmener ile  açtıkları ilk sergilerinden sonra 1989 yılında Ahmet Yakupoğlu Kültür ve Sanat Vakfında Kütahya’nın sanat deryası ressam, neyzen, minyatür üstadı Ahmet Yakupoğlu ile çalışma ve onun geniş bilgi dağarcığından hisselenme imkanına sahip olarak, atölyesinde hocasından dersler almaya başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı 13.Devlet Türk Süsleme Sanatları yarışmasında minyatür çalışması sergilendi.2005-2006 yıllarında Eskişehir Tepebaşı Belediyesi bünyesinde Hattat Yusuf Sezer ve Hattat Mahmut Şahin hocalarından hat dersleri aldı. 2012 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Sendeki Eskişehir konulu yarışmasında Geçmişten Geleceğe Eskişehir isimli minyatür eseri mansiyon aldı.Hollanda The Haags Historisch Museum’da sergilenen eser şu anda KentBelleği Müzesindedir. 2012 yılında Cezayir’ in Tlemcen kentinde Cezayir Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Uluslararası Minyatür ve Tezhip Festivaline katıldı.
( People s Democratic Republic of Algeria Ministry of Culture Cultural International Festival of Miniature and Illumination from 10-12 October in the Culture Palace- Tlemcen)
Özgün minyatür çalışmaları çeşitli dergi yayın bülten ve kitaplarda yeraldı.Tarih boyunca aldığı göçlerle çeşitli medeniyetlere beşiklik yapmış  bu topraklarda   Anadolu kültürüyle yoğrulduğumuzu düşünen sanatçı, Ecdat yadigarı ananevi sanatlarımıza sahip çıkılması gerektiğine inanıyor.Minyatür sanatı mirasının yaşatılması, bugünden yarınki nesillere yaşanılan hayatın görsel belgesinin olması için bilgi birikimini araştırmalarını ve fırçasının hünerini kullanarak gelenekselin ışığına kendi yorumunu katarak halen ilk günkü heyecanıyla çalışmaktadır.

Katıldığı Sergi Festival ve Ödüller:  
1988 Havva Sökmener-Vildan Günsoy Sergisi Kütahya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
1990 Kütahya Vakıflar Haftası Sergisi. Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
2000 Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi 13.Devlet Türk Süsleme Sanatları Sergisi.
2012 Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sendeki Eskişehir Yarışması.
2012 The Haags Historisch Museum.Den Haag,Hollanda  sergisi.
2012 Eskişehir Kent Belleği Müzesi. Geçmişten Geleceğe Eskişehir Minyatürü.
         www.kentbellegi.org
2012 Cezayir Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Uluslararası Minyatür ve Tezhip Festivali.
2012 Tlimsan Kültür Sarayı Uluslararası Minyatür ve Tezhip sergisi.
2013 Odunpazarı Belediyesi Kültür Merkezi Menkıbeleriyle Battalgazi Sergisi.
Eserlerinin bulunduğu yayınlar:
-Hasan Aycın Bin Hüseyin nam-ı diğer Battalname İz Yayıncılık İstanbul,2012
Menkıbeleriyle Seyyid Battalgazinin Hayatı özgün minyatür çalışmaları.
-Bebka Seyitgazi Halkeğitim Merkezi Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti 2013.
Menkıbeleriyle Seyyid Battalgazinin hayatı özgün minyatür çalışmaları.
-Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Bizim Şehir bülteni sayı 29.
-Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Den Haag Müzeleri Kültürlerarası Diyalog Kurulması Projesi kapsamında  Sendeki Eskişehir yarışma sergisi kataloğu 2012 (The Exhibition of Building Intercultural Dialogue Between Eskişehir Metropolitan Municipality and Haags Historisch Museum Project.Eskişehir In You)
Geçmişten Geleceğe Eskişehir minyatürü (From past to Eskişehir)
-Uluslararası Kültür Minyatür ve Tezhip Festivali 2012 sergi kataloğu Cezayir-Tlimsan(Peop les Democratic Republic of Algeria Ministry Of Cultural International Festival Of Miniature and Illumination in Tlemcen)

Eskişehir Kurşunlu Külliyesi ve Semazenler, Nehirdeki Aşıklar minyatürleri (Eskişehir Kurşunlu Mosque and Dervishes,Lovers in River)
Google Analytics Alternative