Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

31 Ekim 2013

Cumhuriyet Coşkusu Resim Sergisi


Eskişehir Sanat Derneği ve Uluslararası Lions  Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu  sanata önem veren ve sanatçının yanında Atatürk  devrimlerine ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan  Tepebaşı Belediyesinin destekleriyle Cumhuriyetimizin 90. Yılı kutlamasını ülkemizin dört bir yanından  38 ressam, heykeltıraş, seramik sanatçımızın katılımıyla 25 Ekim günü  Tepebaşı Belediyesinin Atila Özer Karikatürlü Ev Sanat Galerisinde “Cumhuriyet Coşkusu Resim Sergisi” ni açarak kutladı.
        Eskişehir Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Uluslararası Lions Dernekleri 118-K Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ayşe Gülten Öztürk ,Eskişehir Sanat Derneği Başkanı Şehabettin Tosuner’in açılışını yaptıkları Sergiye Eskişehir,  Ankara, İstanbul, Mersin, Antalya, Trabzon, Samsun, Sakarya, Karadeniz Ereğli,Çorum’dan  Mustafa Ağatekin, Serpil Akyıl, Numan Arslan, Ahmet Avcı, Önder Aydın,Bünyamin Balamir, Zehra Çobanlı, Zehra Çalış, Fatoş Çelebi, Nilgün Ayşecik Çevik, Nimet Gözükan Cörüt, Saime Hakan Dönmezer, Melih Erdoğan, Suzan Duygu Bedir Erişti, Zafer Gençaydın, Melek Günbey,Metin İnce, Münevver İzgi, Yurdagül Işıl, Kadir Kaba, A.Dilek Kıratlı, Berna Koca, Sevgi Dağcı Koç, Mumine Ceren Koyu, Azamet Kuliev, Ezgi Hakan Verdu Martinez, Hüseyin Rüştemoğlu, Sibel Sevim, Sena sengir, Zehra Sengir, Kadriye Savaş, Cahide Sart, Kadir Şişginoğlu, Celalettin Tandoğdu, Seran Tepeoğlu, Meral Turna, Mehmet Yavaş,Ahmet Yeşil’in eserleri sergilendi.
      Sergi açılışında konuşan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç : “Cumhuriyet Coşkusu Resim Sergisi, değişik sanat alanlarında oniki uluslararası festivalin ve etkinliklerinin yaşandığı ülkemizin sanatta öne çıkmış kentlerimizden Eskişehir de ulusal düzeyde gerçekleşen ve ülkemizin önde gelen sanatçılarımızı  ve düzeyi yüksek eserlerini Eskişehir’de buluşturan sergilerden biri olmuştur.” Diyerek sanatçılara teşekkür etti.
      Kalabalık katılımıyla açılışı yapılan serginin sergi kataloğuda yapılarak sanat arşivimizde de yerini almıştı.

                                                                                                          
                                
Google Analytics Alternative