Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

11 Ekim 2013

Yunus Emre için İlk Kez Sergi Açıldı


    1946 yılından beri her yıl adına törenler,  festivaller düzenlediğimiz  şiirinin en büyük şairi Yunus Emremiz  için ilk kez bir sergi  Eskişehir Sanat Derneği tarafından açıldı.
    Eskişehir Sanat Derneği’nin “Yunus Emre’yi Tanıma -Tanıtma Birimi” ile  Fotoğraf Grubu tarafından hazırlanıp  Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açılan “1.Yunus Emre Sergisi”nde derneğin “Yunus Emre  Görsel Arşivinden” dökümanla, Yunus Emre’nin 1946 yılında yeni mezarına taşınması sırasındaki fotoğraflarından  1947 yılında ünlü ressam Münif Fehim tarafından yapılan portresinden beri ressamlarımızın yaptığı resimleri,minyatürleri, Yunus Emre hakkında yazılmış kitaplarından yerli yabancı yazarların romanlarına, basılmış  posta pullarından milli piyango biletine, Yunus Emre Beldesindeki üç ayrı kabrinden  ve külliyesine, heykeltraş Gültekin Çağlar’ın Yunus Emre İlk Okulu önündeki büstünden  Yılmaz Büyükerşen ile Şahin Özyüksel’in  yaptığı Yunus Emre Beldesindeki heykeline, Ahmet Avcı’nın Yunus Emre parkındaki heykelinden, Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesindeki heykelinin fotoğraflarına kadar  17 fotoğraf sanatçısının en yeni fotoğrafları ile 72 fotoğrafın  sergilendiği sergi büyük ilgi gördü.
     Sergi hakkında bilgi veren Eskişehir Sanat Derneği Başkanı Şehabettin Tosuner “ Derneğimiz, hadi bir sergi açalım, şiirlerimizi okuyalım ya da sadece adı olan  tabela derneği değildir. Eskişehir’in değerlerine sahip çıkmak ve dünya değerlerine nasıl sahip çıkıyor, tanıtıyorsa o yöntemlerle sahip çıkan bilinçli projeleri olan Eskişehir’in  2002 yılından beri faaliyet  gösteren sanat kurumudur. Bu sergi on yıldır çalışma yapan Yunus Emre birimimizin Yunus Emre için gerçekleştirdiği onyedi etkinliğinden biridir ve aynı anda dört  ayrı sergi açabilecek dökümana ve eserlere sahiptir. Sergimizi Yunus Emre’yi tanıtma amacıyla kent kent,okul okul gezdireceğiz”diye konuştu.


Google Analytics Alternative