Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

13 Aralık 2013

12.İlkokul Öğrencileri Resim Yarışması


    Eskişehir Sanat Derneği’nin 2002 yılında başlattığı ve gelenekselleştirdiği , 3. ve 4. Sınıf öğrencileri arasında düzenlediği 12. İlkokul Öğrencileri  Resim Yarışması sonuçlandı. Eti Arkeoloji Müzesinde düzenlenen ödül töreni ile ödüller sahiplerine verildi. Yarışmanın sergi açılışı yapıldı.
     Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyeleri Doç.A.Dilek Kıratlı, Yrd.Doç. Nevra Bozok, Yrd.Doç. Özlem Keser, Arş.Gör.Dr.Elif Avcı, Arş.Gör. Mine Küçük’den oluşan jürinin  değerlendirdiği yarışmada Birincilik Ödülünü Çamlıca Ticaret Odası İlkokulundan Beyzanur Teniak, İkincilik Ödülünü Cengiz Topel İlkokulundan Ceyda Kurudere, Üçüncülük Ödülünü Yrb. M. Yaşar Gülle İlkokulundan Samet Atıcı, Mansiyonları İbrahim Karaoğlanoğlu İlkokulundan Mustafa Berk Karakaya, Edanur Özdemir, Çamlıca Ticaret Odası İlkokulundan İrem Önkol aldı. Ayrıca jürinin sergilenmeye değer bulduğu 40 öğrencinin de resimleri sergilendi.
     Yarışmanın ödül töreninde konuşan Eskişehir Sanat Derneği Başkanı Şehabeddin Tosuner “Dünya sanatının önde gelen Picasso, Mozart gibi büyük sanatçılar sanatla hep ilkokul sıralarında tanıştılar, ilk eserlerini sizin yaşlarınızda yapmışlardır. Derneğimizin öğrenci etkinlikleri yapmasındaki amacımız da öğrencilerimizi sanatla ilgilenmeye özendirmek, yetenekleri çıkarmak  ve onları kent sanat ortamına taşımaktır.” diye konuştu.Törende konuşan Eskişehir Sanat Derneğinin Kurucu Başkanı, Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Necmettin Koç’da öğrencilere ve ailelerine hitaben “İçinizden geldiği gibi dünyanızı ve duygularınızı yansıtan resimler yapın. Şiir okuyun,resimlerinizi şiir ile besleyin…”diye konuştu.

Google Analytics Alternative