Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

28 Mayıs 2014

Eskişehir Sanat Derneği Şehabeddin Tosuner’in Başkanlığına devam dedi

Tüm sanat dallarında faaliyet gösteren  Eskişehir’in sivil sanat kurumu Eskişehir Sanat Derneği 8.Olağan Genel Kurul Toplantısını yaptı. Genel Kurul,Sanat Yazarı Şehabeddin Tosuner’in Başkanlığına devam dedi.
Genel Kurul’da konuşan Şehabeddin Tosuner ülkemizdeki  sanatı değerlendirerek “Karikatür sanatında İran’ın gerisinde kaldık. Avrupa’da amatör tiyatro sayımız yok denecek düzeyde. En çok ödül getirdiğimiz fotoğraf sanatımızda da gerileme var ve en az fotoğraf sanatçısı olan ülkeyiz. Hepimizin şiir yazmasına karşın dünya şiirinde önemli bir yere sahip değiliz” diye konuştu. Yapılan seçimde  İkinci Başkanlığa Ali Eldem, Genel Sanat yönetmenliğini yürütecek Başkan Yardımcılığına Münevver İzgi, Birimlerin Koordinatörlüğünü yürütecek Başkan Yardımcılığına Erkan Dinç, Genel Sekreterliğe Layika Göktaş, Saymanlığa Ayhan Oskaylar,  Sanatı Yaygınlaştırma ve Geliştirme Birimini yürütecek Yönetim Kurulu üyeliğine Suna Bağışlar, Resim Birimini yürütecek Sevgi Koç, Fotoğraf Birimine Yasemen Solakoğlu, Şiir Birimine Meryem Göktepe, Tiyatro Birimine Jale Samuk seçildiler. Seçimlerden sonra konuşan Dernek Başkanı Tosuner “Yeni yönetimle derneğimiz Avrupa Birliği ülkelerindeki sanat derneklerinin yapılanmasına  gitmiştir. Eskişehir’de sanatın gelişmesi için daha aktif ve yoğun çalışmalar gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Google Analytics Alternative