Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

19 Ocak 2015

6. Lületaşı Fotoğraf Yarışması

Amaç: Eskişehir Sanat Derneği ile Eskişehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Lületaşımızın fotoğraflanması, fotoğraflanırken ve sergilerinde Lületaşımızın tanıtımına katkıda bulunmak, geleceğe belge ve arşiv kazandırılmasını amaçlanmaktadır.
 1- Lületaşı Fotoğraf Yarışmasına her yaşta, herkes katılabilir.
2- Yarışmaya katılacak fotoğraflarda Lületaşı olacak ve çıkarılmasından işlenmesine, yapılmış işlerden, işleyen sanatçılarına, satışa sunumundan kullanımına kadar görüntüleriyle lületaşımızın fotoğrafı olacaktır.
3- Yarışmaya katılacak fotoğrafların boyutu 30x40 cm (A3) olacak . Katılımcı fotoğrafın arkasına yapıştıracağı kağıta adını,soyadını, telefonunu, mail adresini yazacak.
4- Yarışmaya en çok 3 fotoğrafla katılabilinir. Katılan tüm fotoğraflar şartnameye uygun ise sergilenecektir. 5- Ödül töreni ve sergi açılışı 08 Nisan 2015 tarihinde Akcami Mahallesi Malhatun Sokak No: 14 (Atatürk Lisesi yanı sokak da) adresindeki Eskişehir Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Sergi salonunda Saat: 17.30’da yapılacak ve sergi 18 Nisan 2015 tarihine kadar sürecektir.
 6- Ödüller: Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve iki adet Mansiyon plaket ve Ödül Belgesi verilecektir..
7- Yarışmanın Seçici kurulu: Ertuğrul Algan (Anadolu Ünv.) ,Şehabeddin Tosuner (Eskişehir Sanat Derneği Başkanı),Ayhan Oskaylar (Fotoğraf Sanatçısı), Fikri Baki Çetinkaya (Lületaşı Sanatçısı), Naci Uncu (Fotoğraf Sanatçısı), İzzet Göçmenoğlu (Fotoğraf Sanatçısı)
 8- Son katılım tarihi: 29 Mart 2015 günü saat:18.00’e kadar.
 9- Teslim Adresi: Eskişehir Sanat Derneği Sakarya 1 cad. No:25/3 Eskişehir 10- Geniş Bilgi:Telefon: 2302557 / 05353238363
Google Analytics Alternative