Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

3 Mart 2016

Heykeltraş Şahin Özyüksel sergi ile anıldı


    Eskişehirli ünlü heykeltıraş Prof.Dr. Şahin Özyüksel Eskişehir Sanat Derneği’nin Büyükşehir Sanat Merkezinde düzenlediği sergi ile anıldı.
    Anadolu Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi , Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim üyeleri Sivas, Samsun, Tekirdağ, Denizli,İsparta ve Eskişehir’de bulunan Şahin Özyüksel’in öğrencileri, Eskişehirli ressam ve heykeltıraşların katıldığı serginin açılışını Büyükşehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç yaptı.
    Şahin Özyüksel’in ailesi, yakınları ve dostlarının katıldığı sergide konuşan Eskişehir Sanat Derneği Başkanı Şehabeddin Tosuner “2011 yılında aramızdan ayrılan, ülkemize eserler ve sanatçılar kazandıran Heykeltraş Prof. Dr. Şahin Özyüksel’i saygıyla anıyoruz” dedi. 4 yıldır yapılan anma sergisinde verilen Heykeltraş Şahin Özyüksel Ödülü, bu yıl öğrencilerinden Heykeltraş Metin Kılıç’a verildi.

  Sergiye;  Ahmet Avcı, Birgül Aşçı, Cemalettin Sevim, Ceyhun Yaman, Çiğdem Tanyel, Deniz Özeskici, Düriye Kozlu İsmailoğlu, Emine Kahvecioğlu,Ercan Yılmaz, Faruk Uğurlu, F.Deniz Korkmaz, Hakan Güven, Kubilay Bozkurt, Lütfiye Aydoğdu Bahar, Mahir Yerlikaya, Metin İnce, Metin Kılıç, Müge Selçuk, Meysem Samsun, Namık  Kemal Kaçın, Nimet Cörüt, Oktay Köse, Özer Aktaş, Özlem Ayvaz, Selçuk Yılmaz, Serenay Şahin,  Sevgi Koç, Şahin Özyüksel , Tezcan Bahar, Yurdagül Işıl, Zafer Dilekçi katıldı.

Google Analytics Alternative