Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

19 Nisan 2016

Dünya Sanat Günü Eskişehir’de Karma Sergi ile kutlandı


Eskişehir Sanat Derneği "Dünya Sanat Günü"nü Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ile düzenlediği sergiyle kutladı.
Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay'ın açılışını yaptığı, 67 sanatçının yer aldığı sergi Büyükşehir Sanat Merkezinde açıldı. 2016 Dünya Sanat Günü Eskişehir Sanat Ödülü, uluslararası çalışmalarıyla tanınan ünlü seramik sanatçısı Prof. Zehra Çobanlı ile kuramsal çalışmaları olan ressam Yrd.Doç. Faruk Atalayer'e verildi.

Sergi açılışında konuşan dernek başkanı Şehabeddin Tosuner "Beş yıldır dünyanın her ülkesinde kutlanan Dünya Sanat Günü, Eskişehir'de de büyük kapsamlı sergilerle kutlanmaktadır" dedi.
Sergiye İ.Özgür Soğancı, Leyla Varlık Şentürk, Düriye Kozlu, Müge Selçuk, Şirin Şengel, Özlem Keser, Zahide Tunç, Ahmet Avcı, Kadir İstifçi, Erkan Dinç, Dilek Kıratlı, Necla Coşkun, Emin Gülören, Yasin Ergene, Bülent Kızılkuş, Deniz Korkmaz, Münevver İzgi, Hasan Kadri Türküm, Namık Kemal Kortan, Fikret Özbük, Ece Nur Oral, Gülsüm Erdoğan, Mine Küçük, Mine Ünlüce, Gizem Gündüz, Ebru Çığır, Gülden Mavioğlu, , Gülser Tuna, Hilal Beyen, Arzu Gaye Kalavlı, Hilal Ünver, Seranay Şahin, Zafer Dilekçi, Murat Özçolak, Hakan Güven, Namık Kemal Kaçın, Sevgi Koç, Meral Turna, Birgül Aşçı, Evren Yılmaz, Nilüfer Sezer, Sude Erdem, Özer Aktaş, Tuğba Çiftelerli, Aysun Karacaoğlu, Stefanie Aydın,Şemsi Akbaş, Sevim Şenkeser, Bahar Sarı, Özgür Şimşek,Helin Karabil, Fatma Yavuz, Aysun Yeşiltepe, Ayşe Çakır, Büşra Tümsek, Aşkınnur Şahan, Çiğdem Bugay katıldılar.
Google Analytics Alternative