Tiyatro
tiyatro

Tiyatro

Eskişehir Sanat Derneği'nin "Eskişehir Sanat Tiyatrosu" adıyla, değişik mesleklerden ve her yaşta tiyatro ile ilgilenmek isteyenleri biraraya getirerek Eskişehir'de amatör tiyatro yapan tiyatro topluluğu vardır. Meddah, Diyar-ı Eskişehir, Fuzuli,Kadın oyunları gibi oyunları Eskişehir'deki seyircinin dışında turnelere de giden topluluk Bartın Tiyaro Festivali, İstanbul Amatör Tiyatro Festivali,Anadolu Ünv. Amatör Tiyatro Festivallerinde de oyunlarını sahnelemiştir.

Müzik
müzik

Opera/Müzik

Birbirinden değerli sanatçıları, gün geçtikçe zenginleşen repertuvarları ve temalarıyla senfoni orkestraları Eskişehir’in sanat dünyasında büyük önem taşıyor.Olağan haftalık konserlerinin yanısıra gerçekleştirilen projeler ve repertuvar ile ülkemizin sanat hayatında önemli bir yer edinilmiştir. Orkestra, öğrenciler ve Eskişehirliler tarafından beğeniyle izleniyor

El Sanatları
lületaşı

Lüle Taşı

Eskişehir’deki lüle taşı dükkânlarında heykeltıraşların yaptıklarını andıran insan figürleri ve çeşitli insan yüzlerinin bulunduğu pipolara rastlıyorsunuz. Neden bu kadar çok pipo yapıldığını merak edenlere ise şöyle bir yanıt var; lületaşı kururken nem ve gazın içindeki artıkları bünyesinde tutma özelliği olduğu için çok uygun bir pipo malzemesi. Ama sadece pipo değil, satranç takımı, bilezik, kolye, küpe, hayvan figürleri, mektup açacağı ve çeşitli süs eşyaları olarak da kullanılıyor. Bizim beyaz altın adını verdiğimiz lüle taşının adı Türkiye sınırları dışına çıktığınızda Meerschaum olarak değişiyor

Yunus Emre
yunusemre

Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma - Tanıtma Birimi

Eskişehir Yunus Emre'nin yaşadığı, şiirlerini yazdığı, mezarının bulunduğu yer olması nedeniyle onu en iyi tanıma ve tanıtma sorumluluğunu taşımaktadır. Eskişehir Sanat Derneği de bu sorumluluğu en fazla taşıyan kurumdur. Bu nedenle Eskişehir Sanat Derneği kuruluşunda tüzüğüne yazmış, Kuruluş Bildirgesinde "Öncelikli" yapacaklarında yer vermiş, 2004 yılında da "Eskişehir Sanat Derneği Yunus Emre'yi Tanıma-Tanıtma Birimi" ni kurmuş ve enstitü disiplindeki çalışmalarıyla Eskişehir'de Yunus Emre merkezine dönüşmüştür.

Tarih
yazılıkaya

Yazılı Kaya

Frig kaya fasadlarının en görkemli örneğidir. Midas Şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır.Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigçe yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı, Yazılıkaya olarak adlandırmıştır. Günümüzde her iki isim de kullanılır. Doğuya bakan anıt 17.00 m yüksekliğinde, 16.50 m genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1.20-1.80 m’dir

Eski Eskişehir
Odunpazarı

Odunpazarı Evleri

Şehrin güney yamacına yaslanan Odunpazarı’ndaki evler 19. yüzyıl sivil mimarinin güzel örnekleridir.Odunpazarı’nda sivil mimarinin özelliklerini yansıtan birçok ev bulunmaktadır. Evler genellikle sokaklara cepheli, bitişik düzenli ve bahçelidir. Evlerin sokağa bakan cepheleri çıkmalı, konsolludur. Evler genelde bir sofa ve etrafındaki odalardan oluşmaktadır. Zemin katta servis mekanları, üst katta yaşama alanları olacak şekilde planlanmıştır.Konutların ön cephelerindeki iki tarafa pencereli köşe odası, daha büyük ve önemlidir.

Hakkımızda

ESKİŞEHİR SANAT DERNEĞİ

Eskişehir Sanat Derneği 6 Şubat 2002 tarihinde Necmettin Koç'un kurucu başkanlığında Şehabeddin Tosuner, Rahmi Emeç, Atilla Yakşi, Necmi Selamet, Kemal Yıldırım, Ali İhsan Yıldız, İbrahim Gürgen, Sertaç Ürer, Özgür Özkan, Erol Büyükmeriç'in kurucu üyelikleriyle kuruldu.

Yerel, Ulusal va Anaokulundan Üniversite Öğrencilerine kadar öğrenci etkinlikleri, Kurs, atölye çalışmaları,müze gezme gibi eğitim çalışmaları,konuk sanatçı ve sanat insanlarıyla söyleşiler, Dergi-Kitap yayınları,Kültürel-Sanatsal geziler düzenlemektedir.

Ulusal etkinlikleri arasında 2005 yılından beri her yıl düzenlediği ESKİŞEHİR ÖYKÜ GÜNLERİ, ESKİŞEHİR YUNUS EMRE ŞİİR BULUŞMASI, ESKİŞEHİR ŞİİR YARIŞMASI, ESKİŞEHİR KARİKATÜR YARIŞMASI,ESKİŞEHİR ÖYKÜ YARIŞMASI etkinlikleri vardır.

Kurs ve Atölye çalışmaları Resim,Fotoğraf,Şiir,Öykü,Tiyatro alanlarında yapılmaktadır.

Öğrenci etkinlikleri: Anaokulları Nasreddin Hoca Masal Şenliği, İlk öğretim Resim,Anı Yazma,Şiir,Öykü. Lise öğrencileri şiir,öykü,karikatür,fotoğraf yarışmaları,Liseler arası Şiir,Tiyatro,Müzik Şenlikleri.

Bunların dışında her yıl Eskişehir Sanat Ödülleri törenleri, Amatör ESKİŞEHİR SANAT TİYATROSU, ESKİŞEHİR SANAT dergisi, Ayrıca Yunus Emre Tanıma-Tanıtma, Lületaşı Araştırma Geliştirme ve Tanıtma Birimleri bulunmaktadır.

Google Analytics Alternative